Henryk Pillati (1832-1894) malarz, rysownik, ilustrator, twórca scen batalistycznych i rodzajowych, często podejmował tematykę warszawską.
Ksawery Pillati (1843-1902) malarz i rysownik, ilustrator, twórca portretów, scen rodzajowych i obrazów religijnych, ilustrował m.in. “Encyklopedię powszechną” S. Orgelbranda.
Tuesday, June 30, 2009
Friday, June 26, 2009
Bracia Pillati
Thursday, June 25, 2009
Monday, June 22, 2009
Friday, June 19, 2009
Klub Sportowy Warszawianka
Warszawianka powstała z Polonii, klubu założonego w 1915 r., gdy grupa juniorów poczuła się urażona decyzją walnego zebrania i manifestacyjnie złożyła legitymacje członkowskie. Powodem wystąpienia z szeregów Polonii, była zbyt surowa kara jaka spotkała drugi zespół juniorów za nieuzgodniony z władzami klubu mecz z Makabi. Obie strony były z rozstania zadowolone, gdyż młodzi gracze uważali, że nie ustępują poziomem gry starszym graczom, którzy blokowali im miejsce w składzie. Starszym odejście młodych gniewnych dało spokój.
Członkowie założyciele Warszawianki spotkali się 27 listopada 1921 r. na walnym zgromadzeniu i tego dnia zatwierdzili statut. Buntownicy pozostali przy biało-czarnych barwach swojej macierzystej Polonii, ale jako że w większości wywodzili się ze szkolnej drużyny Slavia, na cześć tego praskiego klubu przybrali za wzór koszulki podzielone na pół – jedna strona jeden kolor, druga – inny kolor. Czeska drużyna ma barwy biało-czerwone, Warszawianka biało-czarne.
Ostatni mecz w Ekstraklasie Warszawianka rozegrała 20 sierpnia 1939 r. w Krakowie z Wisłą, ponosząc porażkę 2:4.
Warszawianka przed wojną grała na stadionie DOK przy Myśliwieckiej lub na stadionie Wojska Polskiego przy Łazienkowskiej. I etap ośrodka sportowy przy ul. Merliniego zbudowany został do 1967 r. (stadion piłkarski i tenisowy), II etap zaś został ukończony w roku 1972 (baseny, budynki klubowe). Zespół z drugiego etapu został uznany Misterem Warszawy 1972 r.