Friday, June 19, 2009

Klub Sportowy Warszawianka

Warszawianka powstała z Polonii, klubu założonego w 1915 r., gdy grupa juniorów poczuła się urażona decyzją walnego zebrania i manifestacyjnie złożyła legitymacje członkowskie. Powodem wystąpienia z szeregów Polonii, była zbyt surowa kara jaka spotkała drugi zespół juniorów za nieuzgodniony z władzami klubu mecz z Makabi. Obie strony były z rozstania zadowolone, gdyż młodzi gracze uważali, że nie ustępują poziomem gry starszym graczom, którzy blokowali im miejsce w składzie. Starszym odejście młodych gniewnych dało spokój.
Członkowie założyciele Warszawianki spotkali się 27 listopada 1921 r. na walnym zgromadzeniu i tego dnia zatwierdzili statut. Buntownicy pozostali przy biało-czarnych barwach swojej macierzystej Polonii, ale jako że w większości wywodzili się ze szkolnej drużyny Slavia, na cześć tego praskiego klubu przybrali za wzór koszulki podzielone na pół – jedna strona jeden kolor, druga – inny kolor. Czeska drużyna ma barwy biało-czerwone, Warszawianka biało-czarne.
Ostatni mecz w Ekstraklasie Warszawianka rozegrała 20 sierpnia 1939 r. w Krakowie z Wisłą, ponosząc porażkę 2:4.

Warszawianka przed wojną grała na stadionie DOK przy Myśliwieckiej lub na stadionie Wojska Polskiego przy Łazienkowskiej. I etap ośrodka sportowy przy ul. Merliniego zbudowany został do 1967 r. (stadion piłkarski i tenisowy), II etap zaś został ukończony w roku 1972 (baseny, budynki klubowe). Zespół z drugiego etapu został uznany Misterem Warszawy 1972 r.

posted by Konar at 12:28 PM  

Comments

 1. hanula1950 says:

  Fajne zdjęcia. Buziaki posyłam.

 2. syrenigrod.fotolog.pl says:

  Przed sama wojna Warszawianka miala tez swoj wlasny stadion z budynkiem klubowym, w miejscu, w ktorym dzis stoi stadion Skry.

 3. Konar says:

  No nie do końca “tuż przed wojną”. Początkowo (czyli od 1921 r.) bazą Warszawianki było jedyne boisko w Warszawie w parku Sobieskiego, czyli popularna Agrykola. W lidze Warszawianka grała na boisku Dowództwa Okręgu Korpusu (wtedy główna arena Legii, dziś boczne boisko od Myśliwieckiej), w sezonach 28-29 na Konwiktorskiej, a po wybudowaniu nowego stadionu Wojska Polskiego, czyli od 1930 r. na Łazienkowskiej. Dopiero w 1934 r. Warszawianka doczekała się własnej areny przy Wawelskiej, na której rozegrała 10 czerwca 1934 r. inauguracyjny mecz ligowy – derby z Polonią. Niestety, szczęście trwało niespełna 3 lata, bo z końcem 1936 r. władze Warszawy odebrały klubowi teren. W związku z tym, od 1937 r. do wybuchu wojny Warszawianka gościła na stadionie Wojska Polskiego.

 4. zajefajnyx says:

  Chcemy wiecej 😀

 5. Marek says:

  Polonia została założona w 1911 . Poza tym bardzo fajny materiał. Dziękuję 🙂

Powered by WordPress
Copyright 2008 Konar